Zanim pobierzesz 'darmową' sieć VPN, przeczytaj to...
Bezpłatna sieć VPN brzmi jak marzenie — masz więcej spokoju podczas przeglądania sieci. Możesz bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej, bezpiecznie łączyć się z publiczną siecią WiFi, swobodnie przeglądać sieci serwerów na całym świecie — a wszystko to bez wydawania ani grosza. Ale czy rzeczywiście tak jest?
Niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z darmowej sieci VPN
Zanim naciśniesz przycisk 'pobierz', ważne jest, abyś wiedział, jak działa bezpłatna sieć VPN. W końcu powierzasz im swoje dane osobowe i wszystko, co robisz w sieci. Chodzi o to, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych darmowych rzeczy, te firmy muszą jakoś zdobyć swoje pieniądze. Jeśli nie płacisz za produkt, to kto to robi? Oto kilka brzydkich prawd na temat tych tak zwanych darmowych sieci VPN:
1. Niektóre sieci VPN zbierają informacje o użytkowniku — gdzie mieszkasz, jakie robisz zakupy, gdzie spędziłeś ostatnie wakacje, itp. Mogą nawet zbierać informacje umożliwiające identyfikację, takie jak nazwiska i adresy email. Co robią z tymi informacjami? Mogą przekazać je brokerom danych, którzy następnie sprzedają twoje informacje temu, kto zaoferuje najwyższą cenę, zwykle dużym firmom zajmującym się reklamą online. To wyjaśnia lawinę reklam.
2. Jesteś zmuszony do oglądania reklam. Tak, większość z tych reklam odtwarza się automatycznie i trudno je zamknąć.
3. Śledzą twoją aktywność online. Jak jeszcze będą zbierać twoje dane? Jak na ironię, niweczy to cały cel VPN.
Podobnie jak w przypadku wszystkich bezpłatnych rzeczy, które otrzymujesz online – jeśli nie płacisz za produkt, stajesz się produktem!
Nie wszystkie bezpłatne usługi VPN są sobie równe; niektóre warte są sprawdzenia...
To znaczy, jeśli wiesz, czego szukasz. Większość ludzi tego nie robi, zwłaszcza ci, którzy będą korzystać z VPN po raz pierwszy. W związku z tym przedstawiliśmy kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze darmowej sieci VPN:
1. Sieć serwerów. Ile jest serwerów? Gdzie znajdują się te serwery?
2. Metody szyfrowania i protokoły bezpieczeństwa. Najlepsze z nich zapewnią idealne połączenie szybkości i bezpieczeństwa — takie jak PIA i WireGuard firmy Cyberghost oraz NordVPN NordLynx.
3. Przeczytaj drobny druk. Wiemy, że to nudne, ale musisz zapoznać się z polityką prywatności dostawcy VPN. Czy zbierają dane? Jeśli tak, jakiego rodzaju dane i jak długo są przechowywane w ich systemie? Czy istnieje ryzyko, że ujawnią dane użytkownika osobom trzecim? Na szczęście wszystkie polecane przez nas sieci VPN mają ścisłą politykę zerowych logów, więc nie musisz się nawet o to martwić.
4. Kompatybilność między platformami. Potrzebujesz sieci VPN, która działa z systemami Windows, Mac, Android i iOS. Niektóre oferują nawet rozszerzenia przeglądarki z wbudowanym blokerem reklam.
5. Ograniczenie danych. Jeśli chodzi o wszystko, co jest darmowe, zarządzaj swoimi oczekiwaniami. To samo dotyczy VPN. Większość darmowych sieci VPN oferuje tylko od 500 MB do 10 GB miesięcznie. To z pewnością nie wystarczy, aby swobodnie korzystać z sieci serwerów na całym świecie, prowadzić wideokonferencje lub grać online.
Jeśli potrzebujesz najlepszej możliwej ochrony i wszystkich wspaniałych funkcji oferowanych przez wiodące usługi VPN, ale nie jesteś jeszcze gotowy, aby związać się z jedną usługą na stałe, sprawdź wszystkie usługi VPN, które zalecamy na tej stronie. Większość z nich oferuje 30-dniowy okres próbny, Cyberghost oferuje nawet 45-dniowy okres próbny – możesz więc wypróbować je bez ryzyka!